Jak odpisac koszty swojego samochodu

To sezon podatkowy – czas zastanowić się nad roczną zagadką: ile mojego pojazdu mogę wykorzystać jako wydatek?

Kodeks IRS regulujący użytkowanie pojazdu obejmuje mniej więcej długość „Infinite Jest”. Ale to nie musi być tak skomplikowane, mówi Jay Soled, profesor księgowości i systemów informatycznych na Uniwersytecie Rutgers, który zeznawał przed Kongresem na temat kwestii związanych z podatkami. „Problem polega na tym, że zasady to bagno” – mówi Soled.

Złóżmy to. Podobnie jak wszyscy podatnicy, przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód, ciężarówkę, minivana lub rikszę do celów służbowych, mogą ubiegać się o odliczenie lub wykluczyć wartość wspomnianego pojazdu ze swoich dochodów. Zwykle robi się to na dwa sposoby.

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, najpopularniejsza metoda jest znana licznik fasoli w IRS jako plan rozliczeniowy, który jest podobny do konta wydatków. Jeździsz swoim pojazdem do celów służbowych, monitorujesz koszty poniesione w tym czasie i zwracasz się o zwrot kosztów. Mówimy o opłatach za przejazd, parkowaniu, gazie, myjniach samochodowych, przebiegu, konserwacji i naprawach. Przepraszamy, ale kod podatkowy nie zezwala na odliczenia za dojazdy do pracy, które są uznawane za użytek osobisty.

Zazwyczaj Soled twierdzi, że przekazujesz te wydatki swojemu pracodawcy, a pracodawca na nich skacze. (W przypadku przedsiębiorcy pracodawcą może być korporacja S, spółka z oo lub inna taka organizacja biznesowa.) Oczywiście, jako przedsiębiorca, możesz również być odpowiedzialny za weryfikację wydatków swoich pracowników, to jest potwierdzając, że ich wydatki wynikały z wykorzystania w dobrej wierze. Jak powiedział Soled: „To ma stanowić system kontroli i równowagi.”

W drugim scenariuszu przedsiębiorca może dostarczyć pracownikowi pojazd służbowy. Pracownik śledzi czas, w którym spędza samochód na potrzeby służbowe i osobiste. Czas spędzony na korzystaniu z samochodu w celach biznesowych nie powinien być uznawany za dochód, ale osobiste wykorzystanie samochodu przez pracownika musi być uznane za dochód (na podstawie rocznej wartości leasingowej samochodu na uczciwym rynku). Na przykład pracownikowi zapewnia się samochód, którego roczna wartość dzierżawy wynosi 20 000 USD. Jeśli pracownik spędza jedną czwartą swojego czasu prowadzenia pojazdu na własny użytek, pracownik musi ubiegać się o 5 000 USD jako dochód bez odsetek.

 

Są to dwa najczęstsze sposoby, w których roszczenia pojazdu są rozpatrywane dla celów podatkowych – część łatwą, jeśli zechcesz. W rzeczywistości może stać się bardziej skomplikowany. Co się dzieje, gdy przedsiębiorca prowadzi więcej niż jedno miejsce pracy? A może dwie różne prace? „To nie jest czarno-białe”, przyznał Soled, „i trudno jest zdecydować przeciętnemu podatnikowi.”

Co może pomóc wyjaśnić, dlaczego zgodność z zasadami IRS w zakresie samochodów jest mniejsza niż idealna. Kiedy ryzyko audytu wynosi 1 procent, Soled twierdzi, że wielu podatników jest skłonnych zgiąć zasady i wykorzystać swoje szanse.

Będziemy kontynuować, ale zabraknie nam miejsca. Co, spodziewałeś się Davida Fostera Wallace’a?